Andrea Bocelli – legendarny tenor

Andrea Bocelli – legendarny tenor

Wiele osób niewidomych fascynuje się muzyką. Ma to związek z faktem, że słuch stanowi dla nich jeden z najważniejszych zmysłów do odbierania rzeczywistości. Zdecydowanie można powiedzieć, że niewidomi, w porównaniu z osobami widzącymi, mają znacznie lepiej wyćwiczony zmysł słuchu. Niektórzy posiadają wręcz słuch absolutny. W tym tekście chciałabym opisać człowieka, który zdobył światową sławę, stając się ikoną muzyki klasycznej.

Urodzony, by śpiewać

Andrea Bocelli urodził się 22 września 1958 w La Sterza, Lajatico. Jest włoskim śpiewakiem, tenorem, kompozytorem, autorem piosenek, producentem muzycznym i multiinstrumentalistą. Pierwszym instrumentem, na którym zaczął grać, był fortepian. Naukę na nim rozpoczął mając 6 lat.

Niewidomy talent

Urodził się jako niedowidzący. Cierpi na jaskrę. Gdy podczas gry w piłkę (mając 12 lat) dostał wylewu, stracił całkowicie wzrok. Po roku pracy jako asystent w kancelarii prawnej opuścił to stanowisko, aby całkowicie poświęcić się śpiewaniu.

Nabrał rozgłosu w 1993, kiedy razem z Zucchero zaśpiewał utwór „Miserere”. Zyskał sławę w 1994 dzięki zwycięstwie z utworem „Il mare calmo della sera” na 44. Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo. Jego idolem był śpiewak operowy Franco Corelli. Dzięki jego twórczości postanowił zostać tenorem.

Klasyka się sprzedaje

Jest najlepiej sprzedającym się śpiewakiem na świecie i jednym z artystów z największą liczbą sprzedanych wydawnictw muzycznych w historii. Do jego dyskografii należy kilkanaście albumów studyjnych, w tym osiem kompletnych oper. Sprzedał ponad 75 milionów egzemplarzy swoich płyt.

Ciekawostki

Kanadyjska piosenkarka Celine Dion podsumowała talent Andrea Bocelliego słowami: “Jeśli Bóg miałby śpiewać, musiałby brzmieć bardzo podobnie jak Andrea Bocelli”.

Natomiast, jeśli chodzi o światopogląd, tenor jest wielkim przeciwnikiem aborcji. Sam mógłby przez nią nie pojawić się na świecie. Lekarze sugerowali, że może urodzić się niepełnosprawny i proponowali aborcję.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o muzyce, zapraszamy do świętowania z Centrum Nauki  i Zmysłów WOMAI miesiąca muzyki. Szczegóły znajdziesz wybierając link poniżej.

https://womai.pl/miesiac-muzyki-06-2024/

Autor: Sylwia Ziarnik

pl_PLPolski