W WOMAI oferujemy uczniom szkół nietypową formę edukacji poprzez zabawę oraz wspólne odkrywanie otaczającego nas świata. Na wystawie ,,w stronę światła” zgłębimy zagadnienia z wielu dziedzin nauk, a wybierając ścieżkę ,,w stronę ciemności” poznamy świat osób niewidomych i rozwiniemy swoją empatię.
NIE WIDZIEĆ – DOŚWIADCZYĆ
Na wystawie ,,w stronę ciemności” zgasną całkowicie światła, a my damy się wprowadzić do królestwa zmysłów. W bezwzględnym mroku spróbujemy poznać świat z perspektywy osoby niewidomej, wykreujemy w swojej wyobraźni obraz tego, co niewidoczne, ale co możemy usłyszeć, dotknąć, a nawet poczuć.
Przygotowaliśmy dla Was propozycję wyjątkowych warsztatów sensorycznych „zobacz dotykiem”, podczas których poruszamy temat funkcjonowania osób niewidomych. Nasza oferta kierowana jest do najmłodszych – dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów klas 1 – 4 szkół podstawowych.
Jak wyglądają warsztaty?
Całe spotkanie jest prowadzone przez osobę niewidomą. Specyfika zajęć i różnorodność materiałów pozwoli poprawić sensorykę uczestników i pobudzi zmysły. Przygotowaliśmy wiele atrakcyjnych w dotyku materiałów plastycznych, które posłużą do tworzenia ciekawych, a co ważniejsze czytelnych dla osób niewidomych prac. Uczestnicy będą mieli okazję podpisać swoje prace w alfabecie Braille’a. Grupom szkolnym proponowane jest indywidualne zwiedzanie z przewodnikiem, który dostosowuje styl oprowadzania do odpowiedniej grupy wiekowej. Niektóre z zagadnień poruszanych na jasnej ścieżce:
- Zjawisko luminescencji
- Efekt kolorowego cienia
- Modelowanie rzeźb terenu za pomocą map hipsometrycznych
- Historyczny aspekt nauki na przykładzie znanych postaci
- Lustra weneckie
- Światło i dźwięk
Dla młodszych dzieci wystawa prowadzona jest w formie zabawy, przewodnik przy każdym obiekcie pozwala na samodzielne odkrywanie zjawisk, dostarczając jednocześnie niezapomnianej rozrywki.