Image-of-a-blind-climber-equipped-with-climbing-gear-ascending-Mount-Everest-surrounded-by-snow-and-ice-with-a-look-of-determination-on-their

Czy niewidomi są superbohaterami?

Poprzez doświadczenie człowiek zyskuje odporność i zdolność adaptacyjną, co jest szczególnie ważne dla tych, którzy po świecie poruszają się bez wzroku. Wyobraź sobie, że zamykasz oczy i wkraczasz do ich świata. Twój dom staje się nieznanym terenem, w którym robienie kanapki, parzenie herbaty lub sprzątanie przekształca się w koncert dotykowych i słuchowych wskazówek. To ćwiczenie empatii może skłonić Cię do zastanowienia: czy Ty, pozbawiony wzroku, mógłbyś prowadzić niezależne życie? Czy potrafiłbyś dokonywać tych codziennych cudów?

Weźmy na przykład Erika Weihenmayera. 25 maja 2001 roku zapisał się on w historii jako pierwszy niewidomy wspinacz, który zdobył najwyższy szczyt na świecie – Mount Everest. Owszem, towarzyszyli mu widzący przewodnicy, ale wyobraź sobie, jak wielkim wyzwaniem było zdobycie 8-tysięcznika spowitego ciemnością.

Image-of-a-blind-climber-symbolizing-Erik-Weihenmayer-at-the-moment-of-reaching-the-summit-of-Mount-Everest-on-May-25-2001.-The-climber-equipped

W dziedzinie sportu brazylijski judoka, niewidomy, ale niezrażony, zdobył cztery kolejne złote medale na Igrzyskach Paraolimpijskich. Jego triumf, przeciwko innym niewidomym sportowcom mówi wiele o jego niezłomnym duchu.

Czy niewidomi są superbohaterami image 01

Poza fizycznymi wyczynami, niewidomi oświetlają ścieżki nauki i intelektu. Franciszek Huber, urodzony w 1750 roku rozwikłał tajemnice pszczół pomimo swojej ślepoty, wspomagany przez widzącego lokaja, który przepisał jego spostrzeżenia na papier.

Czy Niewidomi Są Superbohaterami?

Lev Pontryagin, genialny matematyk, stracił wzrok w wieku 13 lat, ale nadal rozwiązywał matematyczne zagadki, a jego prace przekraczały bariery językowe, od rosyjskiego po angielski.

Czy niewidomi są superbohaterami image 03

Karol Szajnocha, polski patriota i historyk, wytrzymał rygory rosyjskiego więzienia. Nawet po utracie wzroku w wieku 40 lat, aż do ostatniego tchnienia kontynuował tworzenie historycznych opowieści.

Czy niewidomi są superbohaterami image 04

Jednak nie wszyscy niewidomi wspinają się na Everest, zdobywają sportową chwałę czy dokonują przełomowych odkryć naukowych. Większość z nich, podobnie jak osoby widzące prowadzą zwykłe życie. Uczęszczają do szkoły, jak Kuba, bohater książki dla dzieci wydanej przez fundację Garda. Ten niewidomy chłopiec zaprzyjaźnia się z widzącą dziewczynką Zosią. Niewidomi pracują, zakładają rodziny i starają się wieść satysfakcjonujące życie. W nieznanym otoczeniu ich podróż może być bardziej uciążliwa, jednak ich świat jest bogaty w dźwięki i doznania często niezauważalne przez tych, którzy widzą.

Czy niewidomi są superbohaterami image 05

Czy zatem osoby niewidome są superbohaterami? Być może nie w konwencjonalnym tego słowa znaczeniu. Jeśli jednak niezależność, wytrwałość w obliczu codziennych wyzwań i zdolność do adaptacji w nowych okolicznościach są oznakami bohaterstwa, to z pewnością noszą czerwoną pelerynę superbohatera z cichą, skromną siłą.

Czy niewidomi są superbohaterami image 06
pl_PLPolski