Często Zadawane Pytania (FAQ)

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Z kim wybrać się do WOMAI?

Atrakcje WOMAI zaciekawią każdego, bez względu na wiek i zainteresowania. WOMAI sprawdza się na wizytę z dziećmi, partnerem, rodziną, w tym z osobami starszymi i niepełnosprawnymi. To świetne miejsce dla grup zorganizowanych, idealne również na niecodzienną randkę czy niezapomnianą wycieczkę. Nie zaszkodzi tu również przyjść w pojedynkę, by w spokoju doświadczyć zmysłowych wrażeń w WOMAI. Przede wszystkim mile widziane są osoby, chcące spojrzeć na świat z innej perspektywy. Wybierając ścieżkę ,,w stronę ciemności” czujemy na własnej skórze, jak wygląda rzeczywistość osób niewidomych. Artyści i designerzy, szukający sposobów na polepszenie dostępności osób niepełnosprawnych uzyskają inspirujące pomysły, u rodzin z dziećmi zostanie rozwinięta wrażliwość na potrzeby osób niewidomych.

Czy w WOMAI można się czegoś nauczyć?

WOMAI nie jest muzeum w standardowym znaczeniu tego słowa. Atutom wizualnym i estetycznym tego miejsca towarzyszą walory naukowe i edukacyjne. Ekspozycje tworzone są w oparciu o zjawiska znane z dziedzin chemii, fizyki, biologii, sztuki iluzjonistycznej i kognitywistyki. Na miejscu czekają na Państwa znakomici naukowcy, pracujący w obszarach nauk ścisłych, którzy w przystępny sposób przekazują tajniki eksponatów, dostosowując poziom do każdego odbiorcy. Poznają Państwo również osoby niewidome, które z pasją i zaangażowaniem opowiadają o swoim życiu. Są to osoby wyjątkowe, które mimo swojej niepełnosprawności pokazują, że da się osiągać wyznaczone przez siebie cele, a bariery są tylko w naszej głowie. Goście rozwijają również umiejętność interakcji społecznej, dostrzegania potrzeb drugiego człowieka. Dowiadują się, jak pomagać osobom niewidomym, na co zwracać uwagę, a czego raczej unikać. To doskonały sposób na wykształtowanie w sobie empatii i poszerzenie wrażliwości.

Ile czasu zajmuje zwiedzanie atrakcji WOMAI?

Wystawę ,,w stronę światła” zwiedza się 1,5 godziny, a wystawę ,,w stronę ciemności” godzinę. Osobom skłonnym poświęcić więcej czasu na pobyt w WOMAI polecamy skorzystanie ze strefy relaksu przy recepcji, obejmującej napoje i przekąski oraz sklep, w którym zakupić można pamiątki, zabawki interaktywne, gadżety, materiały edukacyjne, akcesoria do eksperymentów.

Czy do WOMAI przychodzi się tylko raz?

WOMAI jest miejscem nieustającej innowacji i rozwoju. Ekspozycje WOMAI są stałe, jednak eksponaty są nieustannie doskonalone, a nowe pomysły są co jakiś czas wprowadzane do życia. Dotyczy to zarówno wystawy ,,w stronę światła”, jak i ,,w stronę ciemności”. Jednak WOMAI ma do zaoferowania dużo więcej. Wydarzenia specjalne, warsztaty sensoryczne dla najmłodszych, zajęcia typu teambuilding dla grup pracowniczych czy internetowe zwiedzanie ciemności: ,,Rozwój w ciemności online”.

Czy WOMAI to odpowiednie miejsce dla małych dzieci?

Jeśli zastanawiają się Państwo, co można robić z dziećmi w Krakowie, zapewniamy, że WOMAI to idealne miejsce na wizytę z milusińskimi. Interaktywne atrakcje dostarczą zabawy, pomogą rozwinąć zdolności motoryczne, manualne, artystyczne, integrację sensoryczną oraz wrażliwość na muzykę i dźwięki. Spełniają również funkcję edukacyjną, stanowić mogą  zalążek pierwszego kontaktu z nauką, ubraną w przystępną dla dzieci formę, pobudzającą ich ciekawość świata. Do ciemnego pokoju z niewidzialną wystawą mogą wchodzić dzieci od 9 roku życia, a młodsze dzieci jedynie za wyraźną zgodą i na odpowiedzialność rodziców.

Czy zwiedzanie WOMAI wymaga wiedzy naukowej?

Ekspozycje tworzone są w oparciu o zjawiska znane z dziedzin nauki, chemii, fizyki, biologii, kognitywistyki, jednak czerpanie z nich radości i wiedzy nie wymaga znajomości specjalistycznej wiedzy. Na miejscu czekają na Państwa znakomici naukowcy, pracujący w obszarach nauk ścisłych, którzy w przystępny sposób przekazują tajniki eksponatów, dostosowując poziom do każdego odbiorcy. Inspirację znajdą tu również artyści, designerzy, doceniający sztukę i estetyczne walory WOMAI.      

Jak mogę zakupić bilet do WOMAI?

Bilety można zakupić drogą internetową poprzez stronę womai.pl w zakładce KUP BILET lub osobiście w muzeum WOMAI przy ulicy Pawiej 34 w Krakowie. Najwygodniej jednak zakupić je online, aby mieć pewność rezerwacji terminu.

Czy w WOMAI są dostępne ceny ulgowe biletów?

Dzieci do 18 roku życia oraz studenci mogą skorzystać z biletów ulgowych. Również osoby niepełnosprawne wraz z opiekunem mogą skorzystać ze zniżki dostępnej na stronie internetowej. Okazjonalnie realizowane są również dodatkowe zniżki i promocje, których wypatrywać można na naszym profilu na Facebooku lub na stronie www.womai.pl.

Czy w WOMAI odnajdą się osoby niepełnosprawne?

W WOMAI stawiamy na integrację społeczną, ponieważ na co dzień pracujemy z ludźmi niewidomymi. Wierzymy, że każdy może się cieszyć nauką, iluzją i sztuką bez względu na fizyczne limity. Posiadamy atrakcje i warunki dostosowane do osób niepełnosprawnych. W budynku dostępne są windy, z których można skorzystać po wcześniejszym zapytaniu pracownika Centrum. Pragniemy docierać z naukowym przekazem do każdego, a także uświadamiać sprawne osoby odnośnie życia i funkcjonowania osób niepełnosprawnych.

Czy w WOMAI można kupić pamiątki?

W WOMAI mieści się sklep z pamiątkami oraz gadżetami. Można w nim zakupić zabawki i materiały edukacyjne, akcesoria działające na zmysły, dotyk, słuch, wzrok, uatrakcyjniające zabawę i naukę przy użyciu światła i dźwięku. W sklepie WOMAI znajdą Państwo również gadżety, takie jak koszulki ze śmiesznymi nadrukami, z naukowym i inspirującym przekazem.

Czy w WOMAI można bezpiecznie przechować rzeczy osobiste?

W WOMAI mieści się przechowalnia bagażu udostępniana gościom muzeum. Do Państwa dyspozycji oddajemy szafki zamykane na klucz. Przechowalnia bagażu połączona jest z szatnią, której szafki są monitorowane. Na terenie całego obiektu WOMAI zainstalowane są kamery.

Co, jeśli chcemy odwiedzić WOMAI większą grupą?

Duże grupy zorganizowane są mile widziane w WOMAI. W przypadku zamiaru udania się do WOMAI większą grupą ludzi prosimy o uprzedni kontakt telefoniczny lub mailowy.

Jakich ekspozycji można spodziewać się w WOMAI?

Jednym z doświadczeń, które proponujemy, jest zwiedzenie wystawy “w stronę ciemności”, przy sposobności której ma się okazję „odcięcia” zmysłu wzroku i skupienia na doznaniach płynących z pozostałych zmysłów, takich jak dotyk, słuch i węch. Dzięki temu można wczuć się w percepcję osób niewidomych i poczuć z nimi integrację. W pokoju miliona świateł doświadczyć można nieskończoności wrażeń wzrokowych, wyciszyć w niekończącej się przestrzeni spokoju albo przeciwnie, w rytm energicznej muzyki poeksperymentować „na własnej skórze”. W innym pokoju proponujemy synestezję zmysłów słuchu i wzroku, gdzie za pomocą ruchów ciała można wpływać na dźwięk i kolor jednocześnie.

Czy istnieje możliwość zrobienia sesji zdjęciowej w WOMAI?

Wszystkie osoby zainteresowane wykonaniem sesji zdjęciowej w WOMAI zapraszamy do kontaktu. Pokoje ze światłami, z lustrami i wrażeniem nieskończoności i innymi efektami wizualnymi stanowią wspaniałe tło do efektownych kadrów. Zapraszamy pary, narzeczonych, nowożeńców, rodziny, modeli i modelki do uwiecznienia w WOMAI pięknych chwil i wykonania efektownych fotografii.

Co oznacza nazwa WOMAI?

WOMAI skrót od pierwszych liter angielskiego sformułowania world of my all inspirations. WOMAI to świat Twoich wszystkich inspiracji. To miejsce, w którym możesz badać, odkrywać, doskonalić i bawić się. Wierzymy, że różnorodność jest równoznaczna inkluzji, czyli włączeniu. Młodsi czy starsi, dzieci czy dorośli, sprawni lub niepełnosprawni – wszyscy jesteśmy równi.

Czy w WOMAI można doświadczyć obcowania ze sztuką?

WOMAI nie jest muzeum w standardowym znaczeniu tego słowa. Atutom wizualnym i estetycznym tego miejsca towarzyszą walory naukowe i edukacyjne. Ekspozycje tworzone są w oparciu o zjawiska znane z dziedzin chemii, fizyki, biologii, sztuki iluzjonistycznej i kognitywistyki. Robimy co w naszej mocy, by wszystkie eksponaty zostały podane w pięknej, wizualnie zachwycającej oprawie. Tym samym WOMAI łączy naukę i sztukę w jedną integralną artystyczną całość.

Czego można doświadczyć w WOMAI?

Podsumowując. WOMAI to miejsce, gdzie króluje edukacja przedstawiona w niecodzienny, artystyczno-rozrywkowy sposób. To miejsce rozwijania ciekawości świata i kreatywności, dlatego można tu przyjść zarówno z dziećmi, jak i samemu, na niecodzienną randkę, jak i na integrację z pracy. Znajdzie tu coś dla siebie nastolatek uwielbiający eksperymenty i ciekawostki, ktoś kto szuka w Krakowie nowej atrakcji dla dzieci, jak i bardziej szacowny wiekiem badacz, wciąż mający w sobie duszę dziecka. Naszym celem jest zadziwić i zaciekawić, co staramy się uzyskać poprzez wszystkie zmysły, zaprzęgnąć do tego celu nauki takie jak chemia, czy fizyka, jak i iluzję i sztukę.

pl_PLPolski