sensoryczna

Dlaczego stymulacja sensoryczna jest ważna dla dzieci?

Dzieci mają umysł chłonny jak gąbka. Od lat mówi się o zajęciach integracji sensorycznej w kontekście lepszego funkcjonowania dzieci. Czy to naprawdę pomaga? Jaki dokładnie jest ich cel?

Dziecko a integracja sensoryczna

Rozwiejmy zatem wszelkie niejasności, precyzując na początku, czym jest integracja sensoryczna. Pojęcie to ma swój początek w latach siedemdziesiątych XX wieku, kiedy to psycholog Anna Jean Ayes stworzyła teorię integracji sensorycznej. Według jej założeń wszelkie bodźce pochodzące ze zmysłów, czyli bodźce sensoryczne, integrowane są przez specyficzne neurony. Wyspecjalizowane przekaźniki mają za zadanie rozpoznawanie, przyporządkowywanie i kumulowanie bodźców ze wcześniejszymi doświadczeniami. 

Mechanizm ten nazywany jest integracją sensoryczną i przebiegając w sposób prawidłowy, wywołuje adekwatną do sytuacji reakcję organizmu. Jest tylko jeden problem… Człowiek nie rodzi się z ukształtowanym systemem integracji, lecz rozwija go i doskonali w procesie rozwoju. Dlatego tak istotne jest dostarczanie dzieciom różnorodnych bodźców zmysłowych, które stymulują układ nerwowy do działania. Specjalne zajęcia sensoryczne, wychodzą tym potrzebom naprzeciw, zarówno te organizowane samodzielnie przez rodziców, jak i te proponowane przez specjalistów.

Stymulacja sensoryczna – co to jest?

Zajęcia sensoryczne powinny dostarczać organizmowi bodźców, dotykających takich sfer funkcjonowania jak dotyk, wzrok, słuch, węch, smak, a także ruch, równowaga i koordynacja.

Integracja sensoryczna – ćwiczenia

Bodźce zmysłowe dostarczamy dzieciom w codziennym życiu, podczas zwyczajnych czynności. Nawet przy obiedzie, kąpieli, zabawie piaskiem kinetycznym czy zabawkami manipulacyjnymi rozwijamy integrację sensoryczną. Chcąc jednak jeszcze bardziej pobudzić układ nerwowy dziecka, warto zapewnić naszym pociechom możliwość dodatkowej stymulacji. 

Biorąc pod uwagę tę potrzebę, zostało stworzone jedyne w swoim rodzaju Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI.

W jaki sposób WOMAI stymuluje sensorykę?

W Centrum WOMAI nacisk został położony na zapewnienie odwiedzającym wielozmysłowych doznań. Podstawą ekspozycji są wydzielone strefy światła i ciemności na dwóch wystawach ,,w stronę światła” i ,,w stronę ciemności”. Wkraczając w nie, nasi goście nie tylko karmią zmysły wzroku, ale również uruchamiają pozostałe receptory sensoryczne. 

Dzieci mają możliwość skonfrontowania się z ciemnością, gdzie najważniejszym zmysłem staje się nie wzrok, lecz słuch, dotyk, a nawet węch. Jest to stymulacja sensoryczna w najczystszej postaci! Mierzymy się z rozmaitymi wyzwaniami, czekającymi w świecie ciemności. Wszystko pod okiem niewidomego przewodnika, który pokaże, jak on postrzega świat i w jakim stopniu rozwinął pozostałe zmysły.

Z kolei wkraczając w strefę światła, doświadczamy świata pełnego barw, dźwięków i doświadczeń naukowych. Tutaj naszą wiedzę poszerzy przewodnik naukowiec, który z chęcią odpowie na każde pytanie.

Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI nie tylko daje możliwość stymulacji sensorycznej. To coś więcej. Dobra zabawa w świecie zmysłów, której tu doświadczymy będzie inspiracją ich do rozwijania, a niezwykłe wrażenia po wystawach zostaną z nami na dłużej.

Autor – Małgorzata Lebica | Fotograf – Womai

pl_PLPolski