LISTOPAD Z MARIĄ SKŁODOWSKĄ-CURIE

LISTOPAD Z MARIĄ SKŁODOWSKĄ-CURIE

Czy wiesz kto powiedział „Jestem z tych, którzy wierzą, że Nauka jest czymś bardzo pięknym.”? To słowa Marii Skłodowskiej-Curie.

Ta kobieta ciągle fascynuje świat swoją osobowością i dokonaniami z chemii i fizyki. Genialny naukowiec, profesor i dyrektor laboratorium. Kobieta wyjątkowa, jedna z najważniejszych w historii, uczona, która zmieniła losy nauki. Albert Einstein powiedział o niej, że była „jedynym człowiekiem niezepsutym przez sławę”.

Maria Skłodowska-Curie była odważna, uparta i często wywoływała skandale. Urodziła się 7 listopada 1867 roku w rodzinie nauczycielskiej. Była pierwszą kobietą, która dostała się na wydział fizyki i chemii na Sorbonie w Paryżu i pierwszą wykładowczynią tej uczelni. Była pierwszą kobietą, która otrzymała nagrodę Nobla i pierwszą osobą, która zdobyła tę nagrodę dwukrotnie. Nawet prawo jazdy zrobiła jako jedna z pierwszych kobiet i to mając wówczas 49 lat. Zrobiła to, by zorganizować pierwsze mobilne pracownie RTG. Wiele wskazuje na to, że praca na froncie sprawiła, że zachorowała na białaczkę, która zakończyła jej życie 4 lipca 1934 roku. Była pierwszą kobietą pochowaną w Panteonie. Jej pionierskie badania otworzyły drogę do rozwoju medycyny nuklearnej i leczenia raka. Wprowadzenie do naukowego słownika terminu „promieniotwórczość” również było jej zasługą.

Opis powyżej to bardzo mało, co można opowiedzieć o tej wyjątkowej osobie. Gdybyście chcieli dowiedzieć się więcej, zapraszamy do świętowania z Centrum WOMAI LISTOPADA Z MARIĄ SKŁODOWSKĄ-CURIE. Poznacie ciekawostki o niesamowitej osobie. Będziecie mieć okazję zwiedzić dwie wspaniałe, interaktywne wystawy „W stronę światła” i „W stronę ciemności”. W dniu urodzin Marii, 7 listopada, wszystkie Panie otrzymają 20% zniżki na wybraną wystawę! Bilety do zakupu są dostępne przez naszą stronę internetową, ale pamiętajcie – liczba miejsc ograniczona.

Dodatkowo codziennie od 1 do 30 listopada będą nowe krótkie ciekawostki o Marii Skłodowskiej-Curie w wydarzeniu na Facebooku „LISTOPAD Z MARIĄ SKŁODOWSKĄ-CURIE”!

Serdecznie zapraszamy do WOMAI i obserwowania wydarzenia na fb.

Autor: Agata

pl_PLPolski