O zespole i wystawie W strone swiatla

O zespole i wystawie „W stronę światła”

CO NAS WYRÓŻNIA

WOMAI to miejsce, gdzie mamy okazję rozwinąć umiejętności rozumienia otaczających nas zjawisk z perspektywy takich nauk jak: fizyka, chemia, matematyka czy historia. Solidną podstawą Centrum jest fizyka, która wydaje się największą szkolną zmorą. Dlatego przez półtorej godziny aktywnie oprowadzamy, przeprowadzając eksperymenty i obrazowo wyjaśniając zaistniałe zjawiska. Wiedza łączy się tu z kulturą, a nauka to przede wszystkim żywe doświadczenie, dokonujące się pod okiem czujnych przewodników.

PARĘ SŁÓW O WYSTAWIE

O ekspozycji opowiadamy w sposób atrakcyjny i dostosowany do wieku odwiedzających Centrum. Łączymy elementy wystawy w opowieść o potencjale światła. Zaczynamy od tych, którzy dokonali ważnych odkryć – to na przykład Maria Skłodowska-Curie, Leonardo da Vinci czy Michael Faraday. Potem zatrzymujemy cienie, miksujemy różne częstotliwości światła, przyglądamy się iluzjom optycznym i spacerujemy po suficie – a to jedynie część wystawy.

Często słyszymy, że pozorne oczywistości, które tworzą otaczający nas świat, tu w WOMAI-u są odkrywane na nowo. Na Gości czeka niespodzianka w postaci porządnej porcji wiadomości, eksperymentów i dobrej zabawy. Rozpoczynamy naszą przygodę ze światem zjawisk ukrytych i niewidocznych gołym okiem. A rzeczywistość nabiera kolorów.

Postrzeganie nauki poprzez zmysły okazuje się być działalnością otwierającą na nowe, fascynujące sposoby myślenia. To zmiana, która sprawia, że przyglądamy się światu baczniej, mając świadomość, że wiele jeszcze przed nami do odkrycia.

EKIPA „W STRONĘ ŚWIATŁA”

Jako przewodniczki i przewodnicy w WOMAI jesteśmy przede wszystkim indywidualnościami, więc sposoby przekazywania przez nas wiedzy są różne. Każdy z nas mówi z pozycji innych zainteresowań badawczych, co obrazują kierunki podjętych przez nas studiów, nasze zainteresowania, a przede wszystkim rozmaite style oprowadzania.

Przewodnicy wystawy „W stronę światła” interesują się chemią medyczną, Cosplayem, fizyką jądrową, psychologią, nieznaną Amazonią, harcerstwem, hermeneutyką, emisją głosu, geografią, bursztynami, teatrem. Studiują fizykę, psychologię, archeologię, historię sztuki, latynoamerykanistykę, architekturę, polonistykę antropologiczno-kulturową.

Dziękujemy wszystkim, którzy już przyjęli nasze zaproszenie i odwiedzili Centrum Nauki i  Zmysłów WOMAI. Tych, którzy nas jeszcze nie poznali, zapraszamy serdecznie na wystawę „W stronę światła” i zachęcamy do rozmowy!

Autor: Karina Jurewicz

pl_PLPolski