Nikola Tesla

Odkryj tajemnicę Wszechświata – magiczne liczby Tesli

Wynalazca radia, prądnicy i silnika elektrycznego, który w niezwykle harmonijny sposób łączy naukę z mistycyzmem – Nikola Tesla, bo o nim mowa w tym artykule, zachwycił mnie swoją wyjątkowością już w pierwszej chwili przygotowań do tego, by opowiadać o nim w Centrum WOMAI.

Młody wynalazca

Wiedzieliście, że konstruował przeróżne wynalazki od najmłodszych lat? Myślę, że nie skłamię mówiąc, że od dzieciństwa miał w tej kwestii pod górkę  – w podstawówce zmontował silnik napędzany chrabąszczami, nie żartuję! Jak działał taki silnik? Już wyjaśniam – jednym z elementów owego urządzenia był wiatrak, do którego młody Tesla przywiązał chrabąszcze. Każdorazowa próba wzbicia się w powietrze przez owady wprawiała skrzydła wiatraka w ruch. Silnik napędzany chrabąszczami nie doczekał się jednak międzynarodowego sukcesu, ponieważ szkolny kolega Tesli zjadł napędzające go robaczki.

Pasja i upór

Już rozumiecie, o czym pisałam wcześniej? Tesla całe życie musiał walczyć o swoje wynalazki, które były niszczone albo wykradane. Jednak mimo wszystkich rzucanych kłód pod nogi, ten niesamowity naukowiec nie zarzucił swojej pasji do tworzenia i odkrywania tego, co wyjątkowe w świecie.

Magiczne liczby – co się za nimi kryje

Mogłabym rozpisać się o wynalazkach i naukowym geniuszu Tesli, tworząc elaborat na kilkanaście stron, przejdźmy jednak do meritum. Liczby, bo na nich skupia się ten artykuł, a właściwie liczby magiczne to 3 oraz jej wielokrotności: 6 i 9. Tesla podobno mawiał „gdybyś poznał wspaniałość liczb: trzy, sześć i dziewięć, poznałbyś też klucz do Wszechświata„.

Można powiedzieć, że nasz Wielki Umysł miał swego rodzaju obsesję na punkcie wspomnianych liczb. Nierzadko codzienne czynności wykonywał kilka razy, tak, aby otrzymać sumę liczby trzy lub jej wielokrotność. Tesla na liczbie trzy i jej wielokrotnościach opierał też wiele swoich wynalazków i osiągnięć naukowych. W tym punkcie warto przyjrzeć się wielofazowym silnikom elektrycznym lub koncepcji trójfazowego prądu przemiennego, który regularnie i cyklicznie zmienia swój kierunek.

Trygonometria podstawą do zrozumienia Wszechświata

Aby dobrze zrozumieć wyjątkowość liczb Tesli, warto wyjaśnić co za nimi stoi. Słowo klucz w tej części artykułu to trygonometria – gałąź matematyki skupiająca się na badaniu zależności między długościami boków trójkąta, a miarami jego kątów wewnętrznych. Bazując na  modelach matematycznych możemy niejako zrozumieć działanie otaczającego nas świata, jego cykliczność i niemal wszystkie zasady, które nim kierują. Kluczowe w trygonometrii funkcje sinusa i cosinusa mogą zatem być odpowiedzią na wspomnianą wcześniej cykliczność natury.

Matematyczny opis świata

Wielu naukowców uważa, że cały otaczający nas świat stworzony jest z matematyczną precyzją – znajdziemy w nim symetrię (spójrzcie na plastry miodu), powtarzalność (pory roku) i zasady, które da się zapisać i matematycznie wyjaśnić. Tesla również dostrzegał to nierozerwalne połączenie świata widzialnego z niewidzialnymi zasadami definiującymi go. Jeśli chcecie wiedzieć jeszcze więcej o Tesli i jego dokonaniach, zapytajcie naszych przewodników na wystawie “W stronę światła”.

Autor: Patrycja Gomola

pl_PLPolski