Doświadczenia oraz wrażenia zmysłowe i sensoryczne dla dzieci

Jesteś rodzicem i chcesz dla swojego dziecka tego, co najlepsze? Dbasz o jego prawidłowy rozwój, a przy okazji chcesz wykorzystać dobrą zabawę do nauczenia go różnych rzeczy? Jeśli tak, to świetnie trafiłeś!

Wielu specjalistów jest zdania, że dzieci najlepiej poznają świat przez wrażenia sensoryczne. Mając to na uwadze, stworzyliśmy miejsce, które oczaruje zarówno starszych, jak i młodszych. Na początek jednak wyjaśnimy, czym są zabawy sensoryczne dla dzieci i jaki mają cel.

Wartość wrażeń zmysłowych w rozwoju

Zabawy sensoryczne to oczywiście nie jest wymysł XXI wieku. Aktywności dla dzieci angażujące zmysły były z nami od zawsze, ale to dziś szczególnie je doceniamy. Ogólnie rzecz biorąc, to rodzaj zabawy, który bazuje na zmyśle dotyku, ale w szerszym znaczeniu również na innych. Można śmiało powiedzieć, że w pierwszych miesiącach życia, dzieci chętnie poznają świat właśnie w ten sposób: badają jedzenie, maskotki, liście i wszystko, co wpadnie im w ręce. Jeśli nowe doświadczenie połączymy z bodźcami słuchowymi, wzrokowymi i smakowymi, będzie to wyjątkowo ciekawe dla malucha i szybciej nauczy się posługiwać nowym przedmiotem. Jak jeszcze zabawy sensoryczne wpływają na rozwój dzieci?

– Zaczynają świadomie korzystać ze swoich zmysłów i rozwijają wrażliwość.

– Są bardziej zrelaksowane a przez to spokojniejsze.

– Nawiązują relacje międzyludzkie i lepiej współpracują w grupie.

– Aktywnie spędzają czas – wyrabiają w swojej świadomości potrzebę ruchu.

Drogi rodzicu, zapewne zastanawiasz się teraz nad pomysłami spędzenia czasu ze swoim dzieckiem, tak by był on najbardziej wartościowy. Można znaleźć wiele inspiracji w internecie na ten temat, ale my podpowiadamy również gdzie wyjść, by cała rodzina na tym skorzystała. Biorąc pod uwagę potrzebę wrażeń sensorycznych i doświadczeń, stworzyliśmy absolutnie wyjątkowe miejsce w Krakowie, noszące nazwę Womai (World of my all inspiration). Skupiamy się tutaj na zmysłach, posługując się kluczem BADAJ – ODKRYWAJ – DOSKONAL – BAW. Co aktualnie można u nas zobaczyć?

Oferta zabaw sensorycznych dla dzieci i dorosłych

Labirynt w ciemności

Jest to całkowicie zaciemniony labirynt, dzięki któremu możesz poczuć się jak osoba niewidoma. Przy okazji tej zabawy, pomożesz sobie i swojemu dziecku pokonać uprzedzenia, ale nie tylko. Choć na początku każdy uczestnik czuje się nieco niepewnie, powolne oswojenie z brakiem światła, pozwala wyostrzyć i docenić pozostałe zmysły. Po takim doświadczeniu być może przyznasz, że niepełnosprawność, jaką jest utrata wzroku, wcale nie odbiera radości z życia i możliwości poznawania świata. Może nawet osoby niewidzące widzą niektóre rzeczy lepiej? Tu już zostawiamy miejsce na własne wnioski.

Labirynt kolorów

Wrażenia zmysłowe, które płyną z obejrzenia kolejnego labiryntu, są zdecydowanie inne. To labirynt kolorów, gry świateł i zabawy. Odnajdą się tu wszyscy mali naukowcy lub rodzice, którzy chcą zarazić swoje dzieci pasją do poznawania świata i eksperymentów. Każdy uczestnik będzie mógł zobaczyć lub samodzielnie zbudować z piasku jezioro, górę, a nawet tsunami. Niesamowitym doświadczeniem jest również oderwanie ciała od swojego cienia oraz odwrócenie świata do góry nogami za pomocą zwykłych okularów.

Magiczny świat Womai

Czujesz się zaciekawiony? To bardzo dobrze! Womai jest miejscem dla ludzi chcących spędzić swój czas tak, by później mieć o czym opowiadać. Osoby, które już wypróbowały, jak ciekawie mogą być wykorzystane nasze wrażenia sensoryczne, nie kryją zachwytu. W naszym niezwykłym miejscu dbamy nie tylko o profesjonalizm, ale również o miłą atmosferę, dlatego pojedynczych zwiedzających lub większe grupy oprowadzają osoby, które potrafią zarazić swoją pasją, a przy tym są otwarte i sympatyczne. To szczególnie ważne dla dzieci, dla których kontakt z nieznajomymi na początku budzi nieśmiałość, czy dystans. U nas na pewno będą czuły się dobrze. Jest tylko jedno ostrzeżenie: nasze zabawy sensoryczne dla dzieci są uzależniające i mogą powodować pragnienie wracania do Womai.