ZRÓB PSIKUSA SWOIM ZMYSŁOM – 11 SPOSOBÓW

Czy zdarzyło Ci się zobaczyć w Internecie gif ze sceną z filmu, w której bohater rusza ustami, i usłyszeć wypowiadane przez niego słowa, mimo że ruchomy obrazek nie posiadał dźwięku? To dość powszechna odmiana synestezji – stanu, w którym doświadczenia jednego zmysłu wywołują odczucia charakterystyczne dla innego. Ale nie musisz być obdarzony tą zdolnością, by w zabawny sposób eksperymentować z percepcją. Poniżej przedstawiamy kilka łatwych metod na oszukanie swoich lub cudzych zmysłów.

1) PALCE NA KRZYŻ

Przygotuj kulisty przedmiot o średnicy około 1,5 cm. Poproś znajomego o zamknięcie oczu. Gdy nie patrzy, możesz postukać o coś kulką (najlepiej o drugą taką samą kulkę). Powiedz znajomemu, by splótł środkowy palec z wskazującym. Przypilnuj, by koniuszki tych palców znajdowały się w niewielkiej odległości (około 1,5 cm). Zacznij przesuwać po nich kulką w różne strony. Zapytaj znajomego, co czuje. Ten eksperyment możesz przeprowadzić również na sobie. Zamiast kulki możesz użyć końca własnego nosa. Eksperymentuj z różnymi obiektami, różnym ich ruchem i rozstawieniem koniuszków palców.

2) PACHNĄCE KUBECZKI

Przygotuj dwa kubki. W jednym wymieszaj cztery łyżeczki cynamonu z czterema łyżeczkami kakaa i łyżeczką wody. W drugim sporządź podobną miksturę, ale bez kakaa. Uczestnik eksperymentu sprawdza, jak pachną obie mieszanki. Następnie ma za zadanie wziąć 10 „niuchów” z pierwszego kubeczka, a potem 10 z drugiego. Gdy już to zrobi, ponownie sprawdza zapach pierwszego kubeczka z cynamonem i kakaem. Czym wówczas pachnie jego zawartość?

UWAGA: Pamiętaj, aby przeprowadzać ten eksperyment, gdy obie przyprawy są w całości wilgotne.

3) MROCZNE LUSTRO

W słabo oświetlonym pomieszczeniu stań przed lustrem. Za Tobą powinno znajdować słabe źródło światła (np. świeczki lub żarówka małej mocy). Przyglądaj się intensywnie swojemu odbiciu. Co zauważasz po dłuższej chwili?

UWAGA: Pamiętaj, że to co zaobserwujesz, jest iluzją i ma naukowe uzasadnienie. Osoby o słabych nerwach powinny przeprowadzać eksperyment, gdy w pobliżu są obecne inne osoby.

4) PAC-MAN

Na obrazku obok przyglądaj się dłuższą chwilę znakowi plusa pośrodku. Co kolejno zauważasz?

5) WIDZĘ – SŁYSZĘ

Nagraj na dyktafon powtarzane przez siebie wyraźnie sylaby „ba, ba, ba, …”. W obecności znajomego odtwórz nagranie i poruszaj ustami, gdy padają z niego słowa. Jednak zamiast układać usta w kształt, który im odpowiada, poruszaj nimi tak, jak gdybyś wypowiadał sylaby „wa, wa, wa, …”, przy czy imitację każdej z nich rozpoczynaj lekkim przygryzieniem dolnej wargi. Co słyszysz? Co słyszy osoba słuchająca nagrania i obserwująca Twoją twarz?

6) SŁODKO-GORZKO

Zjedz kawałeczek karczocha, a następnie napij się wody. Co czujesz? Jak ma się do tego efekt, jaki uzyskasz, gdy po umyciu zębów pastą, jesz pomarańczę?

7) MISTRZ PERSPEKTYWY

Obrysuj na kartce ołówkiem własną dłoń. Zamiast tego możesz naszkicować zamknięty kontur innego obiektu. Kolorowym zakreślaczem narysuj proste, równoległe linie na zewnątrz rysunku. Odległości między nimi powinny wynosić około 2 cm. Połącz linie po przeciwnych stronach szkicu liniami lekko zaokrąglonymi. Wszystkie linie wewnątrz konturu obrazka powinny być „wygięte” w tym samym stopniu i w tę samą stronę. Następnie innym kolorem dorysuj linie tuż pod tymi, które znajdują się już na Twoim obrazku. Kiedy skończysz popatrz na swoje dzieło z różnych perspektyw. Chwyć je w dłonie i pokaż innym osobom. Co zauważacie?

8) JAK PO MAŚLE

Przygotuj szorstką powierzchnię. Może być to tablica lub papier ścierny. Zatkaj uszy stoperami lub słuchawkami. Możesz puścić w nich relaksującą muzykę. Następnie zacznij pisać na tablicy lub przesuwaj jakimś przedmiotem po szorstkiej powierzchni. Nie możesz słyszeć wywołanego tym dźwięku. Co czujesz? Następnie sprawdź, czym różnią się Twoje doznania, gdy uszy nie są zatkane.

9) BRR…

Przygotuj trzy identyczne niewielkie przedmioty, np. monety. Dwa z nich włóż do zamrażarki na co najmniej kilkanaście minut. Po tym czasie umieść monety obok siebie na stole, tak aby ta, która nie została schłodzona znajdowała się pomiędzy pozostałymi. Umieść palce wskazujący i serdeczny (swój lub osoby, na której przeprowadzasz eksperyment) na skrajnych monetach, zaś palec środkowy na monecie wewnętrznej. Z jakimi odczuciami wiąże się to doświadczenie?

10) Dotyk XXL

Przygotuj lupę, lustro powiększające lub kamerę w telefonie. Powtórz powyższe doświadczenie, tym razem posługując się mocniej zmrożonymi przedmiotami tak, aby dotykanie ich przez dłuższą chwilę sprawiało dyskomfort. Zamiast przedmiotów możesz użyć naczyń z gorącą wodą (w temperaturze około 40 stopni) i jednego z temperaturą pokojową. Co odczuje badany, gdy zacznie obserwować doświadczenie przy użyciu przyrządu powiększającego?

UWAGA: Pamiętaj, aby doświadczenie to przeprowadzać w krótkim czasie i wykonywać przerwy między powtórzeniami.

11) CUDOWNY DOTYK

Powtórz powyższe doświadczenie. Kiedy u osoby poddawanej eksperymentowi pojawi się uczucie bólu, niech próbuje w różny sposób dotykać środkowego palca. Może zbliżyć palce do siebie, położyć na dłoni drugą dłoń, pocierać środkowy palec. Co się dzieje? Czy efekt jest taki sam, gdy dotyk pochodzi od kogoś innego?

Podziel się z nami wynikami eksperymentów! Niebawem zdradzimy, jak działają.