Illusion

Iluzje optyczne – dlaczego nasz mózg kłamie?

Nasz mózg lubi płatać nam figle, wprowadzać nas w błędny tok rozumowania.

Niestety wszyscy jesteśmy na nie podatni,przez co widzimy rzeczy inaczej niż jest w rzeczywistości. Dlaczego tak łatwo nas oszukać? I przede wszystkim: jak pozbyć się tego paradoksu?

Illusion

Ruchoma ściana kawiarni

Linie na obrazie wydają się krzywe, mimo że w rzeczywistości są ułożone idealnie równolegle jedna nad drugą. Tworzą je przecież boki kwadratów, między którymi są kąty proste. Matematyka nie kłamie! Linie są równe, jednak nasz mózg podpowiada nam coś innego. Dlaczego? Otóż czarny kolor pochłania dużo światła, a tylko niewielą jego ilość odbija. W efekcie wydaje nam się, że kwadraty czarne zajmują mniejszą powierzchnię, stąd iluzja krzywych linii.

Po raz pierwszy iluzję wykorzystano w brytyjskiej kawiarence. Na St Michael’s Hill w Bristolu w Anglii goście, pijąc kawę, dowiadczali złudzenia, że linie przekrzywiają się, a zatem cały obraz się porusza. Obraz przedstawiający iluzję można zobaczyć również na wystawie ,,w stronę świata” w Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI w Krakowie.

Siatka Hermana

Siatka Hermana
Siatka Hermana

To jedna z iluzji optycznych wynikająca z zaburzenia percepcji światła. Na skrzyżowaniu białych linii widzimy szare kropki, które jednak znikają, gdy dłużej zatrzymamy na nich wzrok. Złudzenie związane jest z tzw. hamowaniem obocznym, ktre polega na osłabieniu działania pewnego neuronu i jednocześnie pobudzenie neuronów sąsiadujących. Informacja o polu, na którym krzyżują się białe paski trafia do naszego wzroku. Następnie jest przewodzona przez nerw, który jednak blokują pozostałe, odpowiedzialne za przenoszenie wiadmości o czarnych liniach. W ten oto sposób nasz mózg otrzymuje informacje o rozmazanym polu.

Iluzje związane z kształtem

Chociaż trudno w to uwierzyć, pomarańczowe koła przedstawione w formie iluzji optycznej mają takę samą wielkość.

Złudzenia związane z perspektywą

 

Gdy z obrazu usuniemy wszystkie wskazówki dotyczące perspektywy, będziemy mieć ponownie problem z odczytaniem obrazu. Słynny sześcian Neckera zmienia swoje położenie, gdy na niego patrzymy. Niebezpieczny może okazać się nieskończony spacer po schodach Penrose’a, wystarczy spojrzeć, jaką tworzą pętlę.

Author – Małgorzata Lebica

pl_PLPolski