Koncert w całkowitej ciemności a zwrot afektywny w kulturze

Koncert w całkowitej ciemności a zwrot afektywny w kulturze

Zwrot afektywny to nic innego jak obecne w kulturze przesunięcie w myśleniu – uznanie znaczenia kategorii afektu i zainteresowanie jego przejawami w nauce. Nowa perspektywa kładzie nacisk na badania pod kątem afektywności, czyli zdolności człowieka do wywoływania i odbierania bodźców.

Jak odczuwamy te bodźce?

Objawiają się one znakami na ciele jeszcze przed uświadomioną lub przepracowaną emocją. Konkretne somatyczne objawy, takie jak gęsia skórka, ciarki, drżenie rąk są objawami afektu. Z tej perspektywy można mówić o jego wpływie namacalnym i wydarzającym się w ciele, co widać na naszej skórze.

Nieświadome doznania

Afekty, czyli przedemocje lub praemocje, obrazują nasze doświadczanie świata, często niekontrolowane, subiektywne i nieświadome. To determinuje późniejszą emocję czy działanie. Informują więc o działalności afektywnej tekstów, obrazów, performansów, muzyki i innych przestrzeni bycia w świecie w ogóle.

Wpływ na kulturę

Zwrot afektywny zainicjowany został w latach 90. XX wieku i widzimy, że mocno oddziałuje na współczesną humanistykę, choć nas interesować będzie szczególnie wpływ dowartościowanego afektu na szeroko rozumianą kulturę.

Wyjątkowy koncert

Z okazji 5-tych Urodzin Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI odbył się “Koncert w całkowitej ciemności”. Licznie przybyli goście doświadczyli muzyki tworzonej na żywo przez niewidzących pracowników przy zgaszonym świetle.

Cielesne afekty na koncercie

Z perspektywy zainteresowania afektem koncert ten przywracał głos cielesnemu doświadczeniu afektów. Przez widownię (czego dowiedzieliśmy się później) przebiegły dreszcze, pojawiły się łzy wzruszenia. Zanim obecnym udało się nazwać emocje, które odczuli w kontakcie z twórczością pracowników niewidomych, doszło do somatycznego przeżycia afektów właśnie.

Pozawzrokowe doświadczenie muzyki

Paradoksalnie odebranie bodźców wzrokowych umożliwiło szersze doznania wiążące się nie tylko z niezwykłą jakością artystyczną występu, ale również z pogłębioną refleksją: o tym, jak przeżywają świat osoby niewidome i jak realizują swoje muzyczne pasje, pomimo przeszkód. Dla osób widzących jest to budzące afektywnie doświadczenie, które może przyczynić się do docenienia rzeczywistości pozawzrokowej.

Jeśli zainteresował Cię artykuł i koncert w całkowitej ciemności, zachęcamy do obserwowania strony i profilu Womai w social mediach. Tam znajdziesz informacje o najbliższych koncertach.

Autor: Karina Jurewicz

pl_PLPolski