Nie oceniaj książki po okładce

Nie oceniaj książki po okładce

Znamienne przysłowie prawi, żeby nie oceniać książek po okładce. Wydźwięk powiedzenia zasadniczo jest jasny: nie powinniśmy oceniać rzeczywistości, biorąc pod uwagę jedynie wrażenia wzrokowe, a w kontekście osób jedynie bliższe ich poznanie gwarantuje nam prawidłowy osąd. A co gdyby przysłowie potraktować w sposób dosłowny?

Zrobili tak organizatorzy akcji Książka w ciemno z Uniwersytetu Ekonomicznego, we współpracy z WOMAI Kraków. Finał wydarzenia miał miejsce w dniach 11-15 grudnia. Celem akcji było zebranie jak największej liczby książek, które potem pięknie zapakowane w szary papier i opisane różnymi hasłami, będą mogły trafić do nowego właściciela. Można było porozmawiać z niewidomymi przewodnikami z WOMAI o tym, jak oni czytają książki, a także spróbować swoich sił w torze przeszkód z białą laską. Przed uczestnikami finału stało nie lada wyzwanie: musieli wybrać książkę dla siebie, bazując jedynie na kilku powiązanych z nią słowach. Całość zebranych środków ze sprzedaży książek zostanie przekazana na rzecz Ogólnopolskiej Fundacje NaszeZoo.pl. Ta piękna akcja miała również na celu ponowne włączenie do obiegu książek starych, które jednak nie utraciły swojej wartości z biegiem lat.

Akcja doskonale wpisuje się w kanony działań Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI. Osoby niewidome przecież nie ocenią przysłowiowej książki po okładce, nie mają wręcz takiej możliwości! W swoich osądach polegają jedynie na percepcji świata, którą dostarczają im inne zmysły. Nie rozumieją koncepcji kolorów, dla nich to tylko nazwa, którą mogą zapamiętać poprzez wyuczone skojarzenia, tak jak niebieskie niebo czy zielona trawa. Nie wiedzą jednak czym konkretnie różni się sweter niebieski od zielonego. A jak śnią? Czy w snach zaczynają widzieć obrazy, czy również sny przeżywają innymi zmysłami? Na wystawie ,,w stronę ciemności” w Centrum WOMAI przewodnicy niewidomi odpowiadają na każde pytanie gości, przybliżając swoje postrzeganie świata.

Serdeczne podziękowania należą się organizatorom wydarzenia, tj. Niezależnemu Zrzeszeniu Studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie NZS UEK.

pl_PLPolski