Wystawie ,,w stronę ciemności”

Na wystawie ,,w stronę ciemności” zgasną całkowicie światła, a my damy się wprowadzić do królestwa zmysłów.

W bezwzględnym mroku spróbujemy poznać świat z perspektywy osoby niewidomej, wykreujemy w swojej wyobraźni obraz tego, co niewidoczne, ale co możemy usłyszeć, dotknąć, a nawet poczuć. 

O wystawie

To nietypowe doświadczenie polega na całkowitym wejściu w ciemność wraz z przewodnikiem, który jest osobą niewidomą lub słabowidzącą.

Przez godzinę staramy się mierzyć z sytuacjami z życia codziennego bez użycia wzroku, wykorzystując jednakże całe spektrum pozostałych zmysłów.

Czy uda nam się przejść bezpiecznie przez ruchliwą ulicę, zrobić zakupy na targu czy wykonać proste domowe czynności? Nasi niezastąpieni przewodnicy pomogą nam z każdym zadaniem, chcąc tym samym pokazać nam namiastkę swojej codzienności.

Nauczą nas, że ich świat, pozornie tak różny od tego, w którym my funkcjonujemy, jest zdecydowanie bardziej barwny, niż moglibyśmy podejrzewać.

Pełna niespodzianek podróż nauczy nas empatii, da powód do refleksji i poszerzy społeczne horyzonty.

Co ma na celu?

Ta wystawa ma na celu uświadamianie ludzi o wartości społecznej osób z niepełnosprawnością wzrokową.

Naszym osiągnięciem jest zapewnienie odwiedzającym osobistego, emocjonalnego przeżycia i umożliwienie im realnego spotkania z ludźmi, którzy są ekspertami w swojej dziedzinie.

Emocje tworzymy poprzez „zanurzenie”, co w tym wypadku oznacza całkowite wejście w ciemność, zmierzenie się z różnego rodzaju wyzwaniami bez jednego z najważniejszych zmysłów.

Osoby widzące stają się tutaj „niewidome”, zależne od przewodników, dla których z kolei ciemność jest naturalnym środowiskiem. To odwrócenie ról prowadzi do zmiany perspektywy oraz sposobu interakcji między osobami w pełni sprawnymi, a tymi z różnego rodzaju dysfunkcjami.

Niewidomi chcieliby przybliżyć nam swoje historie, dlatego tak chętnie dzielą się z nami swoimi doświadczeniami. Wierzą bowiem, że autentyczność ich historii, przeżytych w pewnym sensie także przez naszych gości, pomoże w przełamaniu schematów myślowych i stereotypów.

Gwarantujemy, że to doświadczenie pozostanie w Twojej pamięci na długo po wizycie.

Czas trwania: 1 godzina.

Prosimy o przyjście około 10 minut przed ustaloną godziną rozpoczęcia.

Sugerowany minimalny wiek uczestników to 9 lat. Dzieci młodsze mogą uczestniczyć w wycieczce za zgodą oraz na odpowiedzialność opiekuna.

Wejścia tylko o określonych godzinach, szczegółowe terminy można znaleźć w zakładce: Kup bilet.

Autor – Gosia Fotograf – Womai

pl_PLPolski