Czym jest światło — Ciekawostki o świetle!

Światło białe – mieszanina wszystkich barw, tak niezbędna do naszego życia. Światło jednak może nas łatwo oszukać. W jaki sposób?

  • luminescencja jest przykładem zimnego świecenia – świecenia bez wykorzystania wysokiej temperatury
  • światło słoneczne dociera do nas od Słońca po 8 minutach
  • w kosmosie ustala się skalę jasności gwiazd
  • cień nie ma koloru, ponieważ powstaje, gdy częściowo zakryjemy światło
  • niektóre zwierzęta, takie jak żabnice (ryby głębinowe) świecą w ciemności

Poznaj więcej świetlnych ciekawostek na naukowej wystawie ,,w stronę światła”.

Każdy człowiek świeci

Niewiele osób ma świadomość, że… świeci. I nie chodzi tu o noszone odblaski lub oświetlenie padające na nasze ciało. Każdy człowiek ma wrodzoną zdolność do bioluminescencji, co w praktyce oznacza naturalne świecenie. Dlaczego tego świecenia nie widzimy? Ilość światła, jaką jest w stanie wytworzyć człowiek jest zdecydowanie zbyt mała, aby ją wizualnie dostrzec. 

Czy wiesz, że oświetlenie wpływa na stan psychiczny człowieka, jego samopoczucie i jakość życia?

Rodzaj światła może powodować zarówno pozytywne emocje, jak i te prowadzące do negatywnych uczuć. Oto kilka ciekawostek, które mogą wydawać się zaskakujące.

Barwa światła – wpływ na nasze życie

Barwa światła ma duże znaczenie w oświetleniu pomieszczeń mieszkalnych. Wiele można usłyszeć o tym, że jasna barwa światła jest korzystna do stosowania w takich pomieszczeniach jak np. sypialnia lub przestrzeń biurowa.

  • Naturalna barwa światła jest zbliżona do światła dziennego, dzięki czemu działa pobudzająco i w korzystny sposób wpływa na koncentrację. Sprawdzi się podczas czytania książek oraz korzystania z różnego rodzaju urządzeń elektronicznych takich jak np. telefon lub laptop. Jasna barwa powoduje, że oczy mniej się męczą. 
  • Ciepła barwa światła polecana jest w kameralnych pomieszczeniach. Ten rodzaj światła dodaje przytulności, wprowadzając uczucie rozluźnienia. Doskonale sprawdzi się np. w pomieszczeniach przeznaczonych do relaksu.
  • Barwa zimna również może mieć działanie wpływające na zwiększenie koncentracji. W dobry sposób oświetli także konkretne przedmioty, np. stojące w sklepie na wystawie. 

Meduzy przyszłością oświetlenia

Ciekawostka zaskakuje samą nazwą.

Badacze dowiedli, że meduzy można wykorzystać przy oświetleniu ulicznym. Pobrano enzymy niektórych gatunków meduz, które świecą w ciemności i wszczepiono je w drzewa. Dało to spektakularny efekt w postaci świecącego drzewa. Może okazać się, że w przyszłości ten nowatorski sposób oświetlenia znajdzie zastosowanie na ulicach wielu miast. 

Selen to ciekawy pierwiastek –

niemetal mający wiele zastosowań, począwszy od szamponów przeciwłupieżowych, skończywszy na fotokomórkach i kserokopiarkach. Te ostatnie wykorzystują jego szczególną właściwość, a mianowicie przewodnictwo elektryczne uzależnione od naświetlenia otoczenia. Innymi słowy, w ciemności selen jest izolatorem, z kolei w świetle przewodzi prąd. Ehh, nawet pierwiastkom nie chce się pracować po ciemku…


Czy granica pomiędzy Berlinem wschodnim i zachodnim, pomiędzy RFN i NRD zniknęła wraz ze zburzeniem muru? Nic z tych rzeczy – różnice w rozwoju gospodarczym poszczególnych obszarów Niemiec są w dalszym ciągu doskonale widoczne. Nawet z kosmosu! Na jednym ze zdjęć zrobionych z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej widać bardzo wyraźnie linię dzielącą Berlin na dwie części – inaczej oświetloną wschodnią i zachodnią – posługujące się różnymi rodzajami żarówek.

  • Badacze wpadli jakiś czas temu na ciekawy pomysł, który obecnie testują. Pobrali mianowicie enzymy pozwalające wybranym gatunkom meduz świecić w ciemnościach i próbują zaszczepić je w drzewach. Dzięki temu zamiast budować lampy i latarnie, można by w miastach świecić po prostu drzewami. Byłoby zapewne ładniej (choć na swój sposób kosmicznie), a przy tym taniej, bo świecące drzewa nie potrzebowałyby zasilania. Ot, jasne barwy przyszłości.
pl_PLPolski