W centrum Krakowa blisko Galerii Krakowskiej znajduje się Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI. Miejsce, w którym wkrótce 14 marca będzie można poznać historię geniusza fizyki i tajemnice matematyki. W tym dniu będziemy obchodzić urodziny Alberta Einsteina i Dzień Liczby Pi.
π ≈ 3,14159 26535 89793 23846 26433 83279 50288…
I tak można w nieskończoność. Liczba Pi to stała matematyczna, która pojawia się w matematyce i fizyce. To zdecydowanie liczba magiczna, która od wieków zachwyca matematyków i naukowców. Wyznacza nam ona stosunek obwodu okręgu do jego średnicy. Niezależnie od wielkości okręgu, stosunek ten będzie zawsze taki sam. Z liczbą Pi związany jest również wzór Eulera, zwany najpiękniejszym wzorem matematycznym.
Ile miejsc po przecinku z rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi dałbyś radę zapamiętać? Więcej niż 100000 miejsc? Jeśli tak, to mógłbyś pobić rekord Guinessa 60-letniego Japończyka z 2006 roku.
Czy wiesz dlaczego 14 marca obchodzimy Dzień Liczby Pi? W notacji amerykańskiej zapisuje się ten dzień jako 3.14, co kojarzy się ze znanym nam wszystkim jeszcze ze szkoły przybliżeniem liczby π.
Co ciekawe, to także data urodzin Alberta Einsteina i śmierci Stephena Hawkinga.
Albert Einstein to fizyk teoretyczny, który jest twórcą teorii względności i autorem znanego wzoru E=mc^2. To laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1921 roku oraz obywatel Szwajcarii i USA pochodzenia niemiecko-żydowskiego. Zrewolucjonizował zarówno mechanikę jak i teorię pola, głównie w wersji klasycznej, choć odegrał też kluczową rolę dla mechaniki kwantowej. Jest uważany za jednego z największych geniuszy w historii nauki, a jego nazwisko stało się synonimem inteligencji.
Serdecznie zapraszamy 14 marca do Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI na interaktywną wystawę „W stronę światła” gdzie dowiesz, że nauka może być przyjemna. Einstein kiedyś powiedział, że „Cała nasza nauka, w porównaniu z rzeczywistością, jest prymitywna i dziecinna – ale nadal jest to najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy.” Jeśli zgadzasz się z nim, chętnie pokażemy Tobie naukę w formie zabawy. W trakcie czekania na zwiedzanie znajdziesz koło recepcji naukowe ciekawostki o nobliście. Bilety do zakupu są dostępne przez stronę internetową www.womai.pl, ale pamiętaj – liczba miejsc ograniczona.
Autor: Agata