WOMAI Kraków

Osoba niewidoma

Co widzą niewidomi? Poznaj świat niewidomych w Krakowie

Kraków to miasto bardzo różnorodne. Co roku, w tym magicznym i pełnym przygód miejscu, przewijają się tysiące osób, które chcą poznać atuty miasta lub na nowo się w nich zakochać. Podwawelski Gród otwiera się również dla osób, które na co dzień zmagają się z niepełnosprawnościami, na przykład dla osób niewidomych. Jeśli chcesz przekonać się jak niewidomi widzą świat oraz jakie atrakcje ma im do zaoferowania Kraków, zostań z nami do końca artykułu!

Nietuzinkowe atrakcje w Krakowie — co widzą niewidomi podczas pobytu w Grodzie Kraka?

W Krakowie aż kipi od nadmiaru atrakcji turystycznych. Ze względu na to, że co roku te malownicze tereny przyciągają turystów z całego świata, władze miasta postanowiły pójść o krok dalej i ułatwić poznawanie jego uroków osobom, które na co dzień zmagają się z niepełnosprawnościami. Jeśli bliska Ci osoba cierpi na niepełnosprawność wzrokową lub poważne problemy związane z narządem wzroku, możesz być pewien, że Kraków ma jej do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji oraz udogodnień, które sprawią, że wasz wakacyjny wyjazd będzie dla niej wspaniałą przygodą.

W roku 2003 z myślą o osobach niepełnosprawnych powstał projekt o nazwie „Droga Królewska dla niepełnosprawnego turysty” z inicjatywy Hanny Grabowskiej-Pałeckiej. Projekt ten polegał na utworzeniu trasy prowadzącej przez najchętniej uczęszczane przez turystów miejsca w Krakowie, które przystosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym również osób niewidomych. Specjalnie zaprojektowane makiety i mapy, dzięki technologii dostępnej w telefonach komórkowych oferujących usługi lokalizacyjne, przedstawiają trasę od Placu Matejki, poprzez Rynek Główny i kończącą się na wzgórzu Wawelskim. Mieszkańcy oraz władze miasta proponują, aby osoby niewidome rozpoczęły swoją wyprawę na placu Matejki, tak jak prowadzi trasa stworzona na potrzeby wyżej wymienionego projektu. Dalej należy kierować się w stronę Barbakanu i Bramy Floriańskiej, które stanowią elementy obronne stworzone w czasach średniowiecznych. Dotarcie do tych atrakcji pozwoli Wam poznać początki jakże wspaniałej historii miasta. Drzwi muzeum poświęcone twórczości artysty Jana Matejki, są szeroko otwarte również dla turystów niewidomych lub słabowidzących. Warto skorzystać z zaproszenia i dowiedzieć się więcej na temat życia sławnego malarza.

Jak widzą niewidomi — krakowska atrakcja dla każdego

Wiemy już, że Kraków przygotowany jest na odwiedzimy osób niewidomych. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę jak wiele trudu i stresu, pomimo stworzonych udogodnień, kosztuje ich ta wyprawa. Jeśli chcesz, dowiedzieć się jak niewidomi widzą świat, to koniecznie udaj się do krakowskiego WOMAI.

WOMAI — World of My All Inspirations

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak osoby niewidome radzą sobie z trudnościami życia codziennego, które napotykają na swojej drodze, koniecznie musisz udać się do miejsca, które odpowie na Twoje pytania. WOMAI to miejsce, które pozwala zrozumieć, z czym na co dzień borykają się osoby niepełnosprawne. Labirynt ciemności w krótkim czasie uświadomi Ci, jak ważną rolę w Twoim życiu mają pozostałe zmysły takie jak dotyk, słuch, a nawet węch. Pierwsze chwile w labiryncie będą związane z wielkim strachem, ale w krótkim czasie zrozumiesz, jak bardzo potrzebne Ci było doświadczyć utraty jednego z tak ważnych zmysłów. Dzięki podróży w świat ciemności dowiesz się, jak ciężko jest osobom niewidomym przeżyć każdy dzień i zrozumiesz, że najprostsze czynności potrafią przysporzyć im wiele trudu. Może właśnie dzięki WOMAI uświadomisz sobie, jak ważna jest Twoja rola w życiu bliskiej Ci osoby zmagającej się z niepełnosprawnością wzroku oraz zrozumiesz, ile dla nich znaczy Twoja pomoc. Jeśli więc zastanawiasz się, jak niewidomi widzą kolory i jak funkcjonują na co dzień, nie zwlekaj i już dziś zacznij planować swoją wyprawę do krakowskiego świata ciemności.

pl_PLPolski
en_GBEnglish (UK) ru_RUРусский fr_FRFrançais it_ITItaliano pl_PLPolski