Dlaczego Dzieci Boją Się Fizyki?

Edukacja XXI wieku – dlaczego dzieci boją się fizyki?

Pierwsze skojarzenie, gdy słyszysz słowo fizyka? Zgadza się. Strach, żeby tylko nie podejść do tablicy. Znienawidzony przez uczniów przedmiot, który każdy chciałby wymazać z pamięci. Mnóstwo wzorów, bez żadnego związku z rzeczywistością, ułamki, cyfry, które śnią nam się po nocach. Dorosłym ciężko zrozumieć zawiłe książkowe zagadnienia, a co ma powiedzieć dziecko? Przedmioty ścisłe w szkole zdecydowanie pozostawiają wiele do życzenia, a przecież są podstawą zrozumienia świata, w którym żyjemy. Czy musimy być skazani na brak wiedzy?

Edukacja XXI wieku 01

Jak wnioskują specjaliści, niechęć uczniów do fizyki wynika w głównej mierze z braku zrozumienia. Zarzuty kierowane pod adresem metod nauczania wydają się być uzasadnione: nauka bazuje na uczeniu się na pamięć reguł znalezionych w podręczniku, który jest głównym źródłem informacji. Dodatkowo wypalenie zawodowe nauczycieli nie pomaga. W jaki sposób mają oni zaciekawić uczniów, zainspirować ich do zastanawiania się nad procesami rządzącymi światem, jeśli sami stracili pasję?

W Polsce istnieje wiele ośrodków naukowych, których głównym zadaniem jest pokazywać fizykę w praktyce, na przykładzie licznych eksperymentów i doświadczeń. Kluczem w dotarciu do ucznia ma być wniknięcie do jego wyobraźni i wykorzystanie niezwykłej kreatywności i dziecięcej ciekawości, którą z czasem zatracamy. Jednym z takich miejsc jest Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI w Krakowie, gdzie dostępne są dwie interaktywne wystawy: “w stronę światła” i “w stronę ciemności”.

Cel podróży przez jasną stronę naukowego centrum jest zaskakująco prosty: szukamy odpowiedzi na pytania dotyczące niesamowitych zjawisk, sił i praw, jakimi rządzi się wszechświat, w którym żyjemy. Do dyspozycji mamy przewodnika naukowca, który każde zjawisko szczegółowo tłumaczy, pozostawiając jednocześnie miejsce na zabawę. Fenomenem okazuje się kolorowy piasek, na którym kolory zmieniają się dynamicznie, zależą od wyobraźni gości. Laserowa harfa ujawni Ci swoje struny, z których wydobędziesz masę dźwięków, a z thereminu usłyszysz upiorne brzmienia, będące inspiracją dla twórców horrorów.

Naukowe iluzje i nietypowe obiekty spotkasz na każdym kroku: kolorowe cienie, rysowanie po ścianie światłem czy gra na kieliszkach to tylko niektóre z atrakcji. Z kolei na wystawie “w stronę ciemności” oprowadzają osoby niewidome, a całe spotkanie pozwala zmienić perspektywę i pogłębić empatię.

Edukacja XXI wieku 02

Nauczyciele zapraszani są na Dni otwarte, podczas których mogą skorzystać z wystaw po wcześniejszym mailowym zarezerwowaniu wizyty. Najnowsze wydarzenia można znaleźć na stronie www.womai.pl

pl_PLPolski