Ziemia – nasz jedyny i wyjątkowy dom w kosmosie. Szacuje się, że wiedza jaką dysponujemy na temat naszej planety to mniej więcej 5-20% tego, co moglibyśmy wiedzieć. Zatem aż około 80-95% tego, co się dzieje na naszej planecie we wszystkich możliwych dziedzinach pozostaje nieznane. To świadczy o tym, jak wiele jeszcze przed nami w kwestii poznania i zrozumienia naszej planety.

Co o niej wiemy?

Ziemia jest trzecią od Słońca i piątą pod względem wielkości planetą Układu Słonecznego. Przez wiele lat była uznawana za centrum Wszechświata. Dopiero Mikołaj Kopernik odkrył, że to Słońce jest nieruchomym punktem, wokół którego krążą wszystkie inne ciała niebieskie. Od momentu powstania Ziemia jest prawdopodobnie jedyną planetą, na której występuje życie. Jest domem dla 8 miliardów ludzi, a także dla milionów gatunków zwierząt i roślin.

Czy wiesz kiedy powstała Ziemia? Jaki ma kształt? Z czego składa się jej atmosfera? Ile kontynentów i oceanów znajduje się na niej? Kiedy życie na Ziemi skończy się?

Chętnie odpowiemy na pytania i przekażemy więcej ciekawostek o naszej planecie. Serdecznie zapraszamy do świętowania MIESIĄCA ZIEMI z Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI, a także Międzynarodowego Dnia Ziemi.

To coroczne wydarzenie obchodzone 22 kwietnia w celu promowania proekologicznych postaw w społeczeństwie, budowania wspólnej odpowiedzialności, uświadamiania ludziom zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu. Został ustanowiony w 1970 roku w Stanach Zjednoczonych, w związku z katastrofą ekologiczną, która wydarzyła się w 1969 roku u wybrzeża USA. Według wstępnych szacunków, z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekło do oceanu kilkaset tysięcy galonów ropy, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz innych morskich zwierząt, a także dewastacji środowiska na wiele lat.

Z okazji Dnia Ziemi 21 i 22 kwietnia otrzymasz specjalną zniżkę 20% na wybraną interaktywną wystawę, a także będzie losowanie drewnianych puzzli z naukowymi elementami. A to wszystko w gronie rodziny lub przyjaciół, łącząc naukę z zabawą i doświadczając rzeczy niezapomnianych! W celu skorzystania ze zniżki wystarczy kupić bilet ze zniżką na stronie www.womai.pl, a przed zwiedzaniem pokazać bilet i podać hasło rabatowe ZIEMIA.

Przez cały kwiecień w WOMAI znajdziesz kartki z naukowymi ciekawostkami o naszej planecie. Dodatkowo w każdą środę w tym miesiącu na Facebooku w wydarzeniu „MIESIĄC ZIEMI W WOMAI”, Instagramie i Google pojawi się nowy post z dawką wiedzy o Ziemi. Serdecznie zapraszamy do WOMAI i obserwowania profili w social mediach!

Autor: Agata

pl_PLPolski